Cruijff als speler

Overzicht

Op 15 november 1964 maakt Johan Cruijff zijn officiële debuut in het Nederlands betaald voetbal. Ajax verliest in Groningen met 3-1 van GVAV; het enige doelpunt van de Amsterdammers wordt gemaakt door Johan Cruijff. Negentien jaar en zes maanden later neemt hij als Feyenoorder afscheid tegen FC Zwolle. Cruijff viert zijn allerlaatste wedstrijd met een doelpunt. Hij speelde 48 interlands (33 doelpunten) en was 34 maal aanvoerder van Oranje. Klik in de rechterkolom voor een gedetailleerd overzicht per club.

CompBekerECTotaal
ClubWed.GoalsWed.GoalsWed.GoalsWed.Goals
Ajax27520440394923364266
Barcelona143485025341222785
LA Aztecs271400002714
Diplomats321200003212
Levante1020000102
Feyenoord331171414413
Totaal52029197658736704392

Als speler bij Ajax

Met Johan Cruijff in gelederen veroverde Ajax een plek in de voetbalgeschiedenis. Begin jaren zeventig wonnen de Amsterdammers aan de hand van Cruijff drie keer op rij de Europa Cup I. Voor veel voetballiefhebbers een hoogtepunt.

Bij zijn rentree voor Ajax, op 6 december 1981, stal hij ook de harten van een nieuwe generatie. Met zijn befaamde lob tegen doelman Edward Metgod van Haarlem, en de twee opeenvolgende landstitels, snoerde hij alle critici de mond.

SeizoenCompBekerEC
Wed.GoalsWed.GoalsWed.Goals
1964/651040000
1965/6619164600
1966/6730335563
1967/6833255621
1968/69292433106
1969/7033*235684
1970/7125216561
1971/7232254395
1972/7326160063
1973/74230000
1981/821571000
1982/832177220

* Exclusive the suspended match Ajax -Feyenoord (21 January 1968)

Als speler bij FC Barcelona

Het seizoen 1973/74 was nog geen drie wedstrijden oud toen Johan Cruijff Ajax verruilde voor Barcelona. In Amsterdam hadden zijn ploeggenoten hem in de steek gelaten door bij een stemming voor Piet Keizer als aanvoerder te kiezen. Bovendien kon hij in Spanje een veel beter contract tekenen.

In Catalonië werd Cruijff binnengehaald als ‘El Salvador’. In het eerste seizoen maakte hij de hooggespannen verwachtingen direct waar. In Madrid vernederde Barcelona aartsrivaal Real Madrid met 5-0. En Barça pakte voor het eerst in in veertien jaar weer eens de landstitel.

SeizoenCompBekerEC
Wed.GoalsWed.GoalsWed.Goals
1973/74261612800
1974/7530712780
1975/7629610392
1976/7730149675
1977/7828571105

Amerikaanse periode

Na zijn officiële afscheid in 1978 ging Cruijff toch weer voetballen. Enerzijds omdat hij vrijwel zijn gehele vermogen had verloren aan een malafide compagnon, anderzijds omdat hij het spel niet kon missen.

Het werd uiteindelijk Los Angeles Aztecs. In de Verenigde Staten pakte Cruijff in relatieve rust de draad weer op. In de North American Soccer League was hij met Pelé en Franz Beckenbauer een van de grote sterren die de Amerikanen enthousiast moest maken voor het Europese voetbal.

Na één seizoen Aztecs verhuisde Cruijff naar Washington alwaar hij de kleuren van de Diplomats verdedigde. Aan het einde van het seizoen werd Cruijff voor de tweede keer op rij gekozen tot Amerikaans voetballer van het jaar.

SeizoenClubWed.Goals
1979Los Angeles Aztecs2714
1980Washington Diplomats2710
1981Washington Diplomats52

Als speler bij Levante

Levante, waar Cruijffs idool Faas Wilkes in het verleden ook speelde, kon de financiële afspraken niet nakomen. Na precies tien wedstrijden hield Cruijff het voor gezien.

In maart 1981 keert Cruijff terug naar Spanje om voor Levante te gaan spelen, de tweede club van Valencia. De club en de speler beleefden maar weinig plezier aan elkaar.

SeizoenCompBekerEC
Wed.GoalsWed.GoalsWed.Goals
1980/1981102

Als speler bij Feyenoord

Gedreven door rancune over zijn behandeling door het Ajax-bestuur, maakte Cruijff in 1983 een onvoorstelbaar geachte overstap naar Feyenoord. De Rotterdamse fans hadden aanvankelijk de nodige moeite met niet zomaar een een Ajacied in Feyenoord-shirt. Maar de tegenstand verdween snel.

Ondanks de 8-2 nederlaag van Feyenoord tegen Ajax in het Olympisch stadion, pakte Feyenoord de landstitel, én de KNVB-beker. Met een sterke Ruud Gullit, een trefzekere Peter Houtman maar vooral dankzij een getergde Cruijff. Aan het einde van het seizoen kondigde Cruijff toch wel enigszins verrassend zijn afscheid aan. En deze keer bleek zijn beslissing definitief.

SeizoenCompBekerEC
Wed.GoalsWed.GoalsWed.Goals
1983/198433117141